Centrum voľného času Domino zorganizovalo speváčku súťaž Poptón. Súťažilo sa v speve slovenskej populárnej piesne. Šiestačka Karolína Ribarič sa predstavila s piesňou Horou od Zuzany Smatanovej. Po nádhernom výkone si vybojovala krásne druhé miesto v kategórii. Gratulujeme!
Je to predmet o zdravej výžive v triedach 5.A a 5.C Na hodine sa hýbeme - mikrorozcvička, rozprávame, ochutnávame a rozmýšľame, ako zdravo jesť a piť, aby sme sa s ľahkosťou učili, lebo naše heslo je: V zdravom tele - zdravý duch.
A keďže najlepšie si veci zapamätáme, keď si ich pozrieme, ovoniame a ochutnáme, tak s radosťou jeme „naše učebné pomôcky“.
Už sme ochutnali, ako chutí na Slovensku vypestované jablko Gala. K tomu si zajedli domáci chlebík s tekvicovým olejom a ochutnali sme kozí syr. Čaká nás objavovanie chutí mrkvy, ovocných a zeleninových šalátov. My už totiž vieme, že každý deň by sme mali jesť ovocie a zeleninu.
Organizácia spojených národov ustanovila 20. november za Svetový deň detí na pripomenutie podpísania Deklarácie práv dieťaťa z roku 1959.
Pri tejto príležitosti naša škola spolu s organizáciou Blue dot COMIN zorganizovala rôzne aktivity zamerané na pohyb a výtvarné umenie. V telocvični mali deti športové vyžitie a vyskúšali si jogu. O výtvarnú zložku sa postarala výtvarníčka Julia.
Blue dot COMIN je kontaktným miestom pre všetkých cudzincov prichádzajúcich a žijúcich v Nitre. Sídli na Cintorínskej ulici 5.
V pondelok 20. novembra sa naši ôsmaci v rámci pripomenutia sviatku boja za slobodu a demokraciu zúčastnili exkurzie v Národnej rade Slovenskej republiky. Okrem prehliadky priestorov a informácií o fungovaní parlamentu si mohli žiaci odniesť aj zážitok z diskusie s poslancom Ondrejom Dostálom, ktorý im odpovedal na všetky zaujímavé otázky o práci poslanca. Zvyšný čas v Bratislave sme využili na komentovanú prehliadku nádvoria Bratislavského hradu a pamätníka Slavín. Naši ôsmaci ďakujú za organizáciu p. učiteľom Hladkej, Bučkovi a Pavlovi.
Vo štvrtok sa naši chlapci z druhého stupňa zúčastnili na majstrovstvách okresu družstiev základných škôl. Na pôde Spojenej katolíckej školy v Nitre na Farskej ulici súperilo 21 tímov. Naši chalani po výborných výkonoch vybojovali bronzovú priečku, keď prehrali iba v semifinále s neskorším víťazom, Gymnáziom Párovská ulica. Predtým vyhrali svoju základnú skupinu, kde najťažším súperom bola ZŠ Topoľová.
Družstvo tvorili Timotej Urban, Alexander Šišovský, Matej Laštic, Oliver Kormanovič a Michal Ivan.
Výsledky našich:
ZŠ Tulipánová - ZŠ Škultétyho 3:0 (Šišovský vyhral 2:0, Urban 2:0, Laštic 2:0).
ZŠ Tulipánová - ZŠ Benkova 2:1 (Šišovský 1:2, Urban 2:0, Laštic 2:0)
ZŠ Tulipánová - ZŠ Zbehy 3:0 (Urban 2:0, Šišovský 2:0, Kormanovič 2:0).
ZŠ Tulipánová - ZŠ Topoľová 2:1 (Urban 2:0, Šišovský 0:2, Laštic 2:1).
ZŠ Tulipánová - ZŠ Výčapy-Opatovce 3:0 bez boja (súperi predčasne odišli z turnaja).
Semifinále: ZŠ Tulipánová - Gymnázium Párovská 0:2 (Urban 0:2, Šišovský 0:2)
O 3. miesto: ZŠ Tulipánová - ZŠ Klasov 2:0 (Laštic 2:0, Urban 2:0).
Konečné poradie: 1. Gymnázium Párovská, 2. ZŠ kn. Pribinu, 3. ZŠ Tulipánová, 4. ZŠ Klasov.
Chlapcom gratulujeme k úspešnej reprezentácii našej školy!
O rok sa môžeme pokúsiť o podobný úspech, keďže sme v tíme nemali ani jedného deviataka.
So stolným tenisom sa v najbližšej budúcnosti stretnú viacerí naši žiaci, pretože počas zimy sa opäť uskutoční veľký turnaj o majstra ZŠ Tulipánová.
Pred 10 rokmi v Nitre sa po prvýkrát konala akcia Bubnovačka. Dnes sa jej zúčastnili aj naši žiaci, aby spoločne upozornili na dôležitosť ochrany detí pred násilím. Na podporu tejto témy mesto Nitra vyhlásilo výtvarnú súťaž „Ako by svet vyzeral bez násilia“, kde v kategórii žiakov prvého stupňa ZŠ sa na 2. mieste umiestnila Lujza Bumbalová z 3.A. Gratulujeme!
November, ako býva zvykom, je mesiacom, počas ktorého sa venujeme preventívnemu programu a programu Červené stužky. Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Okrem tejto ťažkej témy žiaci diskutovali aj na témy duševné zdravie, boj proti HIV/AIDS a obchodovanie s ľuďmi. Do školy zavítali lektorky z CPP. Ich prítomnosť v škole bola veľmi dobre prijatá a prebiehala diskusia so žiakmi rôznych vekových kategórií. Lektorky priblížili žiakom rizikové faktory, ktoré môžu viesť k nebezpečenstvu a zároveň zdôraznili, aké sú možnosti ochrany a bezpečnosti. Žiaci sa dozvedeli, že každoročne sa stanú desiatky Slovákov obeťami obchodu s ľuďmi. V rámci diskusie sa tiež venovali duševnému zdraviu, čo je často prehliadaná téma. Lektorky podporovali otvorenú diskusiu o stresujúcich situáciách, depresii a ďalších duševných ťažkostiach a ukázali žiakom, ako hľadať pomoc a podporu.
Príjemným zakončením poznávania stromov a kríkov v areáli školy v rámci techniky bolo malé jesenné aranžovanie so žiakmi zo 6.A a 6.C. Jesenné fantázie do triedy vytvorili dievčatá zo 6.A a obraz s názvom „Úsmev pani Jesene“ vytvorili dievčatá zo 6.C na dlažbe medzi pavilónmi.
Aj tento rok naša škola organizuje zbierku pre seniorov. Bližšie info už čoskoro...
Týždeň vedy a techniky na Slovensku každoročne organizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. Cieľom je zlepšiť vnímanie vedy a techniky, popularizovat ich a vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých disciplín. Tento rok sa Týždeň vedy a techniky uskutočnil v termíne 6.-12. novembra, počas ktorého žiaci našej školy absolvovali rôzne aktivity. Piataci a šiestaci súťažili vo vedomostnom kvíze Tajomstvá a zázraky prírody a Páli vám to z biológie. Siedmaci absolvovali súťaž Mladý chemik a deviataci vedomostný kvíz. Okrem toho 6.B a 7.B sa zúčastnila odbornej prednášky na UKF Nitra Môžu plasty zmeniť človeka?
Úcta k starším patrí medzi naše najzákladnejšie hodnoty. Žiacky parlament preto zorganizoval besedu s doc. Ing. J. Húskom CSc. Beseda priniesla žiakom 7.A príjemné chvíle, zaujímavú a podnetnú diskusiu.
Súťaž iBobor je informatická súťaž, ktorá sa teší čoraz väčšej popularite aj na našej škole. Je to informatická online súťaž, v ktorej sú súťažné úlohy zamerané na logiku, porozumenie informáciám, algoritmizáciu a matematické základy informatiky. Niektoré z úloh majú formu otázok s výberom odpovede, ďalšie sú interaktívne, v ktorých je potrebné presunúť, usporiadať alebo doplniť časť riešenia. Tento rok na našej škole súťažili žiaci druhého až piateho ročníka. Celkovo sa tak zapojilo 175 žiakov. Súťažiacim držíme palce!
Žiaci 6.B a 7.B triedy sa v rámci Týždňa vedy a techniky zúčastnili prednášky na Katerdre zoológie a antropológie UKF Nitra. Počas prednášky sa dozvedeli ako vplývajú plasty na ľudské telo. Objavili schopnosti niektorých plastov napodobniť látky telu vlastné a následne zmeniť fungovanie nášho tela, ako aj možnosti, ako zamedziť množstvu používaných plastov.
V rámci učebných osnov slovenského jazyka a literatúry v 5. ročníku je veľmi zaujímavá téma dramatické umenie. Našich piatakov previedol divadelným svetom naslovovzatý sprievodca a odborník PaedDr. Matej Šiska, PhD. Mali možnosť nakuknúť tam, kam sa bežné oko diváka nedostane - do zákulisia. Uvideli šatne hercov, divadelné sklady, priestory za oponou. Spoznali rôzne typy bábok, ktoré sú hotovými umeleckými dielami. Maňušky, marionetky aj javajky, ktoré majú svoj domov v Starom divadle, si mohli žiaci vyskúšať a na chvíľu sa stať bábkohercami. Exkurzia bola veľmi pútavá, zaujímavá a splnila svoj cieľ.
Počas celého decembra sa môžete tešiť na verejné klzisko pred OC. Okrem iného je možnosť zapožičania si korčúl, či navštevovať školu korčulovania. Viac info Pozvanka.pdf
Žiaci 4.A a 4.B sa zúčastnili exkurzie v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Dozvedeli sa množstvo nových informácií o vesmíre, gravitácií, ktoré uplatnia ďalej na hodinách prírodovedy. Zaujímavosťou bola aj simulácia nočnej oblohy. Bol to pre všetkých nezabudnuteľný zážitok.
Počas posledných hodín dejepisu sa naši siedmaci učili o misii Konštantína a Metoda na Veľkej Morave formou dramatizácie a presvedčivo sa vžili do hereckých postáv. Ich interpretácie týchto dôležitých udalostí našich národných dejín sa zúčastnili viacerí hostia z radov pedagogického zboru, vrátane pani riaditeľky školy PaedDr. Márie Sailerovej, ako aj zástupkyne riaditeľky školy Mgr. Moniky Marekovej, ktoré veľmi kladne ocenili ich výkon. Siedmaci však boli radi i za to, že svojím predstavením mohli ísť vzorom aj piatakom, ktorí sa na nevšednú hodinu prišli poučiť a kultúrne vyžiť. Viac TU.
Radi by sme sa s vami podelili o skvelý zážitok z našich hodín angličtiny, ktoré boli plné halloweenskeho kúzla. Naši žiaci si zahrali Kahoot kvíz alebo šarády, iní si pozreli strašidelný film a niektorí starší študenti sa spojili s tými mladšími a vytvorili úžasné hodiny, ktoré si všetci budeme ešte dlho pamätať.
Počas týchto hodín rovesníckeho vyučovania sa naši starší študenti postarali o svojich mladších kamarátov, učili ich o histórii Halloweenu a o tom, ako sa táto oslava vyvíjala. Samozrejme, nezabudli ani na slovíčka, ktoré sú s Halloweenom spojené, a pomohli mladším spolužiakom vytvoriť papierové tekvice alebo skladať halloweenské puzzle.
Chceme poďakovať všetkým študentom za ich fantastickú prípravu a angažovanosť, ale aj za to, že sme si tento deň všetci skvele užili. To je presne to, čo robí našu školu takou výnimočnou - spolupráca, učenie sa od seba navzájom a zábava.
Ďakujeme všetkým za účasť a tešíme sa na ďalšie takéto akcie!
Žiaci 1.A a 1.B triedy sa dnes rozhodli v rámci ŠKD s pani vychovávateľkami navštíviť seniorov v DOS J. Kráľa. Deti zarecitovali básničky, predviedli tanček a obdarovali seniorov ručne vyrobenými darčekmi. Dôchodcovia mali z detskej návštevy veľkú radosť a bolo cítiť, že im pookriali srdcia.
Žiaci 5. ročníka sa zúčastnili na podujatí Potulky knižnicou v Krajskej knižnici Karola Kmeťka. Cieľom exkurzie bolo naučiť deti orientovať sa v knižnici, rozpoznávať knižné žánre, vyhľadávať knihy vo fonde a v online katalógu. Žiaci sa hravou formou zoznámili so zákutiami knižnice.